EN   | JA
Çan

Çan ilçesinin 1 beldesi ve 67 köyü vardır. Karakoca Ovası, Bahadırlı Ovası, Helvacı Ovası en önemli ovalarıdır. İlçenin tek akarsuyu olan Kocabaş Çayı (Granikos) 90 km. uzunluğundadır. Tarihi kaynaklarda Çan’ın şimdi bulunduğu yerde Gergithes adına rastlanmaktadır. 1999 yılında bulunan Çan Lahdi, yerleşimin, M.Ö.4. yüzyıla uzandığını göstermektedir. Ondördüncü yüzyılın ortalarında Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1945 yılında Biga ilçesinden ayrılarak Çanakkale iline bağlanmıştır.

ÇİNGENETEPE TÜMÜLÜSÜ-LAHİT

Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen görkemli boyalı lahit Çan İlçesi’nin doğusunda, Altıkulaç köyünün sınırları içindeki Çingenetepe Tümülüsü’nde bulunmuştur. Tümülüs, Çan İlçe Merkezi’nin yaklaşık 10 km. kuzeydoğusunda bulunan Çan-Biga yolunun yaklaşık 2 km. kuzeyinde, Granikos vadisine hakim bir tepe üzerindedir. Lahit, bozulmadan günümüze ulaşan boyalarıyla da yoğun ilgi görmektedir.

Çan Seramikleri

19. yüzyıl ile 20. yüzyılın başlarında kalitelerinde bir düşüş yaşanan Çanakkale seramikleri tarihsel süreçte koleksiyonerlerin ve müzelerin ilgi odağı olmayı sürdürmektedir. Çanakkale seramiklerinin tarihsel serüvenini yansıtacak koleksiyonlardan birisi Antalya Kaleiçindeki Suna-İnan Kıraç Müzesindedir.

Çanakkale Seramik Fabrikaları: Çan’ın önemli değerlerinden birisi de 1957 yılında kurulan Çanakkale Seramik Fabrikalarıdır. Çan Termik Santrali de bölgedeki önemli sanayi kuruluşlarındandır. Bu fabrikalar sayesinde Çan, Çanakkalenin diğer ilçelerinden farklı olarak, günümüzde bir sanayi merkezine dönüşmüş, ilçenin ekonomisi de bunun üzerine şekillenmiştir. Bugün Çanakkale Seramik Fabrikaları Türkiye’nin en büyük ve en köklü seramik fabrikalarıdır.

Çan Yöresi Hammaddeleri: İlçede, özellikle seramik sanayisinin önemli hammaddeleri olan kaolin, kuvars, kil ve feldspat yatakları vardır. Bunların büyük bölümü Çan Seramik Fabrikaları tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’nin en önemli kömür yataklarından birine sahiptir.

Termal Turizm

Kaplıcalar Çan’ın turizm açısından en önemli değerleri arasındadır. Uluslararası ağda yer alabilecek nitelikteki kaplıcaların termal turizm açısından önemsenen su özelliklerine sahip olması ve tesislerin uluslararası standartlara ulaşmasıyla, sağlıklı yaşam desteği ve şifa arayanlara hizmet etmektedir.

Çan Kaplıcası: Çan kaplıcası, günübirlik banyolar, termal havuzlar, SPA merkezi, saunalar, spor salonunun yanı sıra konaklama, toplantı ve yiyecek içecek olanakları da sunmaktadır. Çan Belediyesi tarafından işletilen Termal Otel, ilçenin merkezindedir.

Bardakçılar Dağ Kaplıcası: İki çeşit termal su kaynağına sahip olan Terzialan Beldesi’ndeki kaplıcada, havuzlara yosunlu su, odalara ise kükürtlü su verilmektedir. 52 derece sıcaklığa sahip olan termal suyun, özellikle romatizmal hastalıklara ve cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Kaplıca, çam meşe ve çınar ağaçlarının içinde doğal bir ortamda bulunmaktadır.

Tepeköy Kaplıcası: Çan'a 26 kilometre uzaklıkta Etili bucağına bağlı Tepeköy Kaplıcası 2006 yılında, Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Karaılıca adıyla bilinen kükürtlü bir kaplıcadır. Ilıcada 20 yataklı bir otel ile kum banyo ve havuzları bulunmaktadır. Suları kükürtlü hidrojence zengin olup, sodyum ve kalsiyum katyonları ile sülfat anyonları fazlaca bulunmaktadır. Suların sıcaklıkları 39 derece ile 48,7 derece arasında değişmektedir.

Gençlik Turizmi: Uluslararası gençlik kampları, Kazdağları’nın sunduğu doğal avantaj ve güzellikler değerlendirilmek suretiyle, ülke tanıtımına da katkıda bulunacaktır. İlçenin termal turizmde son yıllarda kazandığı başarısına, gençlere yönelik kamp alanlarının belirlenmesi ile farklı bir turizm destinasyonu eklenmiş olacaktır.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Doğa Yürüşü : Terzialan Dağcılık Kulübü ve Terzialan Belediyesi’nin işbirliğinde her yıl mayıs ayında Kocaçınarlar bölgesine geniş katılımlı bir doğa yürüyüşü yapılmaktadır. Profesyonel sporcular ve halkın birlikte katıldığı yürüyüşün ardından, Kocaçınarlar’da kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenmekte, katılımcılara yerel tatlardan bulgur pilavı ve ayran ikram edilmektedir.

Hayvan ve Emtia Panayırı: Çan Belediyesince her yıl Eylül ayının ilk haftasında üç gün süren bir panayır düzenlenmektedir. Panayır ilçeye ekonomik ve görsel hareketlilik getirmekte, civar köylerden ve dışarıdan gelen misafirlerle renklenmektedir.

El Sanatları: Seramikte fabrikalaşmaya gidilmiş olsa da, halı, kilim dokumacılığı ile diğer el dokumacılığı sınırlı da olsa sürdürülmektedir.

Mutfak Kültürü

Çanakkale yemek kültürünün lezzetlerini Çan mutfağında da görmekteyiz. Özellikle muhacir köylerindeki mutfak kültürü, yörede sıklıkla karşılaşılan lezzetleri oluşturmaktadır. Etli-sütlü çorbası, değişik sebze ve meyve turşuları ilçenin bilinen tatlarıdır. Özellikle yörede yetişen olgunlaşmamış ahlattan, fıçılarda yapılan ahlat turşusu meşhurdur.