EN   | JA
Vali Ahmet Çınar’dan Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl Etkinlikleri için Proje Çağrısı

İnsanlık tarihinin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşlarının 100.yıldönümü etkinliklerinin amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için Çanakkale Valisi Ahmet Çınar tarafından, 100. Yıl Etkinlikleri ve projelerinin ulusal ve uluslararası boyutta geniş bir katılımla oluşturulmasını sağlamak amacıyla Valilikler, Büyük Şehir Belediye Başkanlıkları, müstakil Genel Müdürlükler, Holdingler, Banka Genel Müdürlükleri, Federasyonlar, Spor Kulüpleri gibi özel ve tüzel kişiler olmak üzere 1144 adet mektup gönderilmiştir. Mektupların gönderilmesinin ardından 100 e yakın proje 2015 Koordinasyon Merkezine ulaşmış olup, daha önceden çeşitli branşlarda oluşturulan proje değerlendirme kurullarına gönderilmiş olup, değerlendirmeler devam etmektedir.

Mektubun tam metni aşağıda gösterilmiştir.

“Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı (2015)” için Projelerinizi ve Önerilerinizi bekliyoruz!
İnsanlık tarihinin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale’de ecdadımız yine insanlık tarihinin en şanlı destanlarından birini yazdılar.
Çanakkale Emperyalist zulmün bir devrinin battığı, Büyük Türkiye’nin yeniden doğduğu yerdir.
Cennet vatanımızın neredeyse her ailesinden, her köyünden bir yiğidinin (Şehit) hiç yaşlanmadan yaşadığı bir cennet.
Bütün milletimizin yüreğinin bir parçası bu şehirde!
Çanakkale!
Çanakkale “Manevi Başkent”imiz.
Burası hepimizin şehri!
Emperyalist efendilerinin göndermesiyle; belki de ne için geldiklerini bile bilmeden bu topraklarda yatan, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada, bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve rahat içinde uyuyunuz…” dediği öteki ana kuzularının bile…
250.000 şehidimizin, sayısız gazilerimizin ve ecdadımızın vatan ve Allah sevgisine karşılık olarak Cenâb-ı Allah’ın milletimize bahşettiği “Çanakkale Ruhu” milletimizin ve bütün mazlum milletlerin “Manevi Dinamiği” olmuştur.
Şimdi hepimize iş düşüyor:
2015 yılında “Çanakkale Zaferi”nin 100. Yılını birlikte; Çanakkale destanının şanına, Çanakkale’de savaşan gazilerimiz ve can veren şehitlerimizin saygınlığına yakışır ve dünyanın saygınlığını kazanacağımız şekilde kutlayacağız.
Bu bir fırsattır!
Evlatlarımızın bilincine Çanakkale ruhunu, yüreklerine vatan sevgisini yerleştirmek,
Ülkemizin ve milletimizin yüce değerlerini ve güzelliklerimizi dünyaya tanıtmak için…
Saygılarımla.

PROJE KATILIMLARI:

- Müstakilen projeler yapılabilir.
- Müştereken projeler yapılabilir.
- Mevcut projelere (katılım) destek verilebilir.